Ülser Neden Olur

Ülser Neden Olur

H. pylori Bakterisi (Helikobakter Pylori): Kısaca H. pylori olarak adlandırılan bakterinin yol açtığı enfeksiyon ülserin başlıca nedenlerinden biridir. Bu bakteri pek çok kişide bulunabilir ancak bu kişilerden yalnızca birkaçı ülser olur. Bakteri midenin koruyucu tabakasını zayıflatan maddeler üretir ve böylece sindirim asitleri ülsere yol açar. Hem mide hem de onikiparmak bağırsağı ülserlerinin büyük çoğunluğu bu bakteri nedeniyle oluşmaktadır.
H. pylori genellikle sıvı ya da katı gıdalar veya bakterinin bulaştığı çatal-bıçak gibi gereçler aracılığıyla vücuda ağızdan girer. Çoğu kez bakteri hiçbir belirti göstermez ve kişinin hiç haberi olmadan bir enfeksiyona yol açabilir. Hazımsızlık, gastrit ve ülser ile doğrudan bağlantısı vardır. Antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Kötü Alışkanlıklar: Alkol ve kahvenin aşırı tüketimi özellikle sigara tiryakilerinde ülsere yol açabilir. Doktor ülserin iyileşmesi için mide asidini bastıran ilaçlar yazacaktır ama sigara içmeye ara vermek, kahve ve alkolü kesmek de tedavinin önemli bir parçasıdır. Sigara içmek ülserin iyileşmesini geciktirecektir. Kahve tiryakileri hemen kafeinsiz kahve içebileceklerini düşünmemelidir. Kafeinli ya da kafeinsiz, fazla kahve tüketimi ülser açısından risk taşır.
Stres: Ülser ve stres ilişkisi de en çok merak edilen konulardan biridir. Ciddi bir hastalık, bir kaza, büyük bir ameliyat ya da büyük bir duygusal stres gibi etkenler ülserin ortaya çıkışında rol alabilir. Örneğin, ülserle ilgisi olmayan, ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle yoğun bakım ünitesine alınan pek çok hastada, ülser ortak bulgulardan biridir. Ancak iş stresi gibi gündelik stresin ülsere yol açtığı, artık tıp dünyasında pek kabul görmemektedir.

ülser geçmişte yaşam boyu sürecek, kronik bir rahatsızlık gibi görülürdü. Günümüzde nedenleri daha iyi anlaşılan ülserin tedavisi de kısa sürede olumlu sonuçlar vermektedir.

Yapılan çalışmalar ülserin başlıca 2 nedeni olduğunu göstermektedir: NSAİ grubu ilaçlar ve H.pylori bakterisi.

NSAİİ’ler (Non steroidal antienflamatuar) İlaçlar: Bu ilaçlar steroid yapıda olmayan iltihap giderici ağrı kesicilerdir. Aspirin ve ibuprofen de bu gruptaki ilaçlar arasındadır. Özellikle daha yaşlı ve eklem ağrıları nedeniyle düzenli olarak bu tip ilaçlardan kullanan kişiler risk altındadır.
NSAİİ’ler haftalar ya da aylar boyu kullanıldıklarında sindirim yoluna zarar vererek ülsere yol açabilir ya da var olan bir ülseri kötüleştirebilir. 60 yaş üstü kadınlarda bu gruptaki ilaçlara bağlı ülser görülme oranı daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir