Cengiz Çandar Kimdir

Cengiz Çandar Kimdir

 

Cengiz Çandar, İlkokulu Ankara’da Namık Kemal İlkokulu’nda okudu. Kayseri – Talas Amerikan Okulunda ortaokulu ve Tarsus’da 1963 yılında başladığı liseyi Amerikan Koleji’nde okudu. 1966 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümünden 1970 yılında mezun oldu. Kısa bir süre ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde asistan olarak görev yaptı.
1970 yılının sonları ile 1971 yılının başları arasında birkaç aylık sürede Çandar, Doğu Perinçek‘in de bulunduğu grubun çıkardığı Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Zaman içinde Aydınlık ile yollarını ayırmış olan ve Doğu Perinçek liderliğindeki Maocu/Aydınlık Hareketi içinde yer alanlar arasında Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Ethem Sancak ve Büşra Ersanlı gibi isimler vardır. Cengiz Çandar’ın hayattaki tek pişmanlığım dediği ve 1971’in Aralık’ında ayrıldığı bu Aydınlık Hareketi’nde olması imiş.
Üniversitede Mahir Çayan‘ın başkanı olduğu Sosyalist Fikir Kulübüne üye oldu. 68 kuşağı gençlik hareketindeki eylemciliğinden ve (SBF) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı olarak faaliyetlerinden ötürü 12 Mart 1971 askeri müdahalesinin ertesinde başı belaya girdi. 1971 yılının Temmuz ayında yurtdışına kaçtı. Filistin direnişi çerçevesinde kısa bir süre Şam‘da, uzunca bir süre Beyrut‘ta kaldığı sürede Celal Talabani ile tanışmıştır. Daha sonra kısa sürelerle sırasıyla 1973 Nisan ayında gittiği Cenevre, Paris ve Amsterdam‘da yaşadı. Amsterdam‘da da bir ün. Amsterdam Belediyesinin Türk çocuklarına yönelik verdiği Türkçe derslerinde Osman Öğretmen olarak görev yaptı. Türkiye’de de 1974 genel affı yürürlüğe girince Ekim 1974 ayında Türkiye’ye döndü.1948 yılında Ankara‘da doğmuştur. Tam adı Osman Cengiz Çandar’dır. Çandarlı ailesinin kökeni Ankara’nın Nallıhan ilçesinin Cendere köyüne uzanmaktadır. Annesi Saffet Hanım, babası İhsan Çandar’dır. Cengiz Çandar, Osmanlı Devleti‘nin kurucusu Osman Bey‘in kayınpederi Şeyh Edebali ile bacanak olan ve I. Murat‘ın sadrazamlığını yapan Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa‘nın torunudur. Volkan Çandar adında kardeşi vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir