Can Kolukısa Kimdir

Can Kolukısa Kimdir

Can Kolukısa hAYATI

1976 yılında Zeki Ökten‘in yaptığı “Kapıcılar Kralı” filminde Kemal Sunal‘la oynadı. 1985 yılında da “Züğürt Ağa” filminde Şener Şen ile beraber oynadı.
Can Kolukısa, 1991-1992 yılları arasında Gaziantep Şehir Tiyatrosunda sanat yönetmenliği yaptı.
Can Kolukısa, 1964 yılında yazar Pınar Kür ile evlendi. 1969 yılında boşandılar. Emrah Kolukısa (d.1968) adında bir oğlu vardır.
Ertesi yıl yine davet edildiler. Necati Cumalı‘nın “Boş Beşik” adlı eseriyle katıldılar; birinci oldular. Festivale katıldıkları bu gurupta Metin Serezli, Erol Keskin ve Nisa Serezli gibi değerli oyuncular vardı.
1962 yılının yazında sonradan eşi olacak Pınar Kür ile tanıştı ve 1964 yılında da okulun biteceği yıl evlendi. Eşi Pınar Kür 15 günlük yeni evli iken eğitimi için Paris‘e gitti.
İktisat Fakültesi öğrencisi olan Can Kolukısa ise bitirme sınavları nedeniyle daha sonra gitti.
Ve 1964 – 1966 yılları arasında Paris Sorbonne Tiyatro Enstütüsünde tiyatro öğrenimi gördü. 1966-1968 yılları arasında da Unesco /Paris Tiyatro Üniversitesi’nde profesyonel oyunculuk kurslarına katıldı.
14 Mayıs 1934 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur. İstanbul‘un Aksaray semtinde büyümüştür. İstanbul Işık Lisesinden mezun oldu.
1953 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okumaya başladı. Üniversiteye başlamasıyla İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosunda tiyatroya başladı.
Can Kolukısa, okul tiyatro gurubuyla 1954-1955 sezonunda Almanya Erlangen Üniversitesi Tiyatro Festivali’ne “Yarın Başka Olacaktır” adlı oyunla katıldılar, üçüncü oldular.
Paris’ten dönünce sırasıyla Cep Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu, Sahne 8, Sahne Z, Küçük Sahne ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı.
Oda Tiyatrosu’nda Mücap Ofluoğlu, Cahit Irgat ve Altan Karındaş gibi Türk tiyatrosunun değerli oyuncularıyla oynadı. Küçük Sahne’de ise Haldun Dormen‘le çalıştı.
Halk Oyuncuları’nda Devri Süleyman ve Pir Sultan Abdal, Yaşar Kemal‘in Teneke adlı oyunlarda oynadı. M. Keskinoğlu, E. Fosforoğlu ve Kenterler’de de konuk oyuncu olarak çalıştı. Vanya Dayı oyunu için Tiyat Ankara’da Aziz Nesin‘in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyununu sahneye koydu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir